sobota, 5 czerwca 2010

Kościoły, wyznania, religie, święta

Ostatnio mijałem w Bernie bardzo specyficzny kościół - gdyby nie napis, że to świątynia, ktoś mógłby pomyśleć, że to hala sportowa albo produktyjna, supermarket, magazyn albo warsztat. Nawet nie miał krzyża, a mimo tego nazywa się "church", czyli kościół. Ale jak przystało na amerykańskie religie, muszą się wyróżniać osobliwością.




W Szwajcarii dominują 2 wyznania - rzymskokatolickie i protestanckie, przy czym określenie w jakiej części Szwajcarii jaka wiara dominuje, nie jest rzeczą prostą (nie da się stiwerdzić tak, jak w Niemczech, że na południu w Bawarii mieszkają katolicy, a w pozostałych częściach kraju dominuja protestanci). Tutaj religia dominująca jest charakterystyczna dla danego kantonu (np. w Bernie protestantyzm) albo ma charakter nawet subkantonowy - dany kanton dzieli się z kolei na mniejsze części wyznaniowe.



Tak poszatkowana mapa wyznaniowa jest dosyć dziwnym zjawiskiem, szczególnie, że Szwajcaria liczy tyle mieszkańców (7,7 mln), co 2 polskie województwa (np. śląskie+małopolskie), a jej ppowierzchnia kraju jest mniejsza niż landu Bawaria, czy też znowu dwóm polskim województwom (lubuskie+wielkopolskie).



Kanton Bern to ten niebieskozielony w części środkowo-zachodniej kraju (kanton protestancki). Największa mieszanka wystepuje w części wschodniej (Chur i St. Galen).



Od religii dominującej zależą dni wolne od pracy, które są różne dla poszczególnych kantonów. Lista pozostałych dni wolnych w tym roku napawa prawdziwym pesymizmem, szczególnie, że wszystkie święta przypadają w sobotę albo w niedzielę..... Czyli żadnego dnia wolnego do końca roku :( :(



Włoscy Szwajcarzy mają się lepiej - dzięki temu, że są katolikami mają wolne 1 listopada (Wszystkich Świętych), 15 sierpnia (Wniebowzięcie NMP), 8 grudnia  (Niepokalane poczęcie), no i Boże Ciało, które już było. Kantony prostestanckie obchodzą za to Wielki Piątek, Zesłanie Ducha Św. (2 dni) i Wniebowstąpienie (w czwartek, w Polsce zostało przeniesione na niedzielę). 



W Polsce występują jeszcze dodatkowe bonusy - takie jak 11 listopada (Rozejm w Compiégne 11 XI 1918), święto pracy (1 maja), Boże Ciało i konstytucji 3 maja.
W tym roku pozostalo jeszcze parę dni wolnych w Polsce (szczególnie w listopadzie).


No i na koniec humorystyczny islamski obrazek (w tym roku w referendum Szwajcarzy powiedzieli muzłumańskim minaretom "NIE"). Wszak wyznawcy islamu stanowią tutaj już 5%, chociaż ta religia nie wydaje się być etymologicznie autochtonicznym elementem tych ziem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz