czwartek, 28 października 2010

Dom Einsteina

Dom Einsteina znajduje się przy jednej z głównych ulic Berna. To małe, dwupokojowe mieszkanko na drugim piętrze w kamienicy (wielkość mieszkania jest typowa dla wszystkich mieszkań w Szwajcarii). Kuchnia znajdowała się na parterze i była wspólna dla wszystkich lokatorów czteropiętrowej kamienicy. Dzisiaj mieszkanie Einsteina wygląda jak typowe dom osoby starszej... w zasadzie Einstein mieszkał tutaj zaledwie 100 lat temu.Pewnie przy tym stoliku powstawały założenia do szczególnej teorii względności w 1905 r.


Zawsze mnie zastanawiało, dlaczego spośród wszystkich fizyków najczęściej cytuje się Einsteina, otóż przed śmiercią Einstein, mieszkając już w USA, poczuł w sobie duszę poety i wydał kilka tomików wierszy. Widocznie Europa stymulowała jego duszę fizyka, a Ameryka - duszę humanisty :PKilka cytatów:
Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne. Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe.

Jak to się dzieje, że nikt mnie nie rozumie, a wszyscy mnie uwielbiają?

Jedynym dowodem na to, że istnieje jakaś pozaziemska inteligencja, jest to, że się z nami nie kontaktują.

Jeżeli zabałaganione biurko jest znakiem zabałaganionego umysłu, znakiem czego jest puste biurko?

Jeśli a oznacza szczęście, to a=x+y+z, gdzie x - praca, y - rozrywki, z - umiejętność trzymania języka za zębami.

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.


Nawet dom Einsteina nie obył się bez błędów - mianowicie spośród dwóch przykładów obrazujących zastosowania tego teorii względności (laser+odbiornik GPS - swoją drogą dosyć naciąganych przykładów), w opisie jednego urządzenie ktoś zrobił poważny błąd....


LASER nie oznacza Laser Amplification by Stimulated Emission of Radiation, ale Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation.


Nawet dom Einsteina nie jest wolny od błędów, których bym nie wykrył :P

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz