niedziela, 30 stycznia 2011

Nowa produkcja – solar system

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad stabilnością układu słonecznego? A co by było, gdyby Jowisz miał większą masę? Albo gdyby Księżyc miał większą masę niż Ziemia?
Wszystkie najdziwniejsze scenariusze można prześledzić przy pomocy mojego nowego programiku. Odpowiednio dobierając warunki początkowe można sprawić, że np. Ziemia, początkowo porusza się wokół Słońca, ale kiedy znajdzie się w pobliżu Jowisza, który ma większą masę niż w rzeczywistości, to zostaje przyciągnięta i staje się jednym z księżyców Jowisza. Albo Księżyc, w wyniku rezonansu, odrywa się od Ziemi i zaczyna istnieć jako kolejna planeta układu słonecznego. Albo Jowisz i Słońce krążą wokół wspólnego środka ciężkości, itp.
W zasadzie zagadnienie trzech ciał jest nierozwiązywalne analitycznie. W przeciwieństwie do problemu dwóch ciał, gdzie można analitycznie przewidzieć zachowanie obiektów (patrz programik z satelitą Ziemi). Niektórzy fizycy poświęcili swoje życie, badając stabilność układu słonecznego. Jedyne, co dowiedli to to, że nie można dowieść stabilności żadnego układu, składającego się z co najmniej 3 ciał. Innymi słowy – tak samo jak z algorytmami komputerowymi – nigdy nie wiadomo, czy dany program komputerowy (czy maszyna Turinga) kiedykolwiek się zakończy (i da rozwiązanie), dopóki doputy się nie spróbuje go uruchomić. Dlatego mój prosty programik oparty jest na całkowaniu numerycznym, a wynik działania programu jest nieznany przy uruchamianiu.
Program pozwala na modyfikację mas ciał, położenia i prędkości początkowej. A wszystko można oglądać z 3 perspektyw – układu inercjalnego, heliocentrycznego i geocentrycznego.
Pamiętajcie, aby przy zmienianiu masy zachować III prawo Keplera, aby ruch odbywał się względnie po okręgu (zwiększając masę n razy, należy promień zwiększyć n razy albo prędkość początkową sqrt(n) razy) .
Miłej zabawy.

Program do pobrania TUTAJ.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz