środa, 11 sierpnia 2010

Polska - Europa Wschodnia?

Bardzo denerwuje mnie, kiedy ktoś mówi, że Polska leży w Europie wschodniej. Jest to nie tylko niepoprawne stwierdzenie w sensie geograficznym, ale także w sensie kulturowym. Ponadto ludzie kojarzą Polskę, bardziej jako kraj graniczący z Rosją niż z Niemcami - co prawda Polska graniczy z Rosją, ale tylko kilkudziesięciokilometrową linią graniczną na północy z Obwodem Kaliningradzkim, który jeszcze 65 lat temu nie miał nic wspólnego z Rosją, czy ZSRR. A teraz kilka argumentów za tym, że Polska leży w Europie Zachodniej a nie w Europie Wschodniej.

1. Po pierwsze geograficzny środek Europy leży (w zależności od tego w jakim państwie robiono obliczenia) gdzieś pomiedzy Łotwą, Słowacją, a Rumunią. Gdyby wziąć pod uwagę środek ciężkości wszystkich środków to wypadłby gdzieś na granicy polsko-ukraińskiej. Więc wiekszość Polski leży na zachód od środka, czyli na zachodzie.



2. Śląsk przyjął chrześcijaństwo w 863, a Polska ponad 100 lat później w 966 roku obrządku zachodniego. Czyli bliżej nam było do Rzymu niż do Konstantynopola. Ponadto wprowadzono od samego początku pismo łacińskie, a nie cyrylicę, co także świadczy o bliższych relacjach z zachodem.



3. Jak pokazuje poniższa mapa cywilizacyjnie i kulturalnie jesteśmy integralną częścią zachodu, a klasyfikacja Polski do Europy wschodniej jest błędem.



4. Jeśli chodzi o strefy czasowe - to podróżując do Berlina, Brukseli, Paryża, Rzymu, czy Madrytu nie trzeba przestawiać zegarka. Jadąc do Moskwy, czy Petersburga - trzeba przestawić zegarek aż o 2 godziny.




5. A co myślą o tym nasi zachodni sąsiedzi? Niemcy klasyfikują Polskę do krajów Europy Środkowej (moim zdaniem także bardzo poprawnie). Co ciekawe do Europy Środkowej zaliczają okolice Grodna, do teraz zamieszkiwane przez polską mniejszość, a także byłe województwa tarnopolskie, stanisławowskie i lwowskie (a także Wojwodinę i Transylwanię - zamieszkiwane przez Węgrów, Lotaryngię i Alzację - zamieszkiwane przez Niemców i część północnych Włoch - No w końcu kiedyś Zagrzeb, Wenecja i Kraków leżały w tym samym państwie - w Austrii :P).

5 komentarzy:

  1. Fajny artykuł. Dobrze, że ma dużo obrazków. Przetłumaczony na angielski będzie w sam raz dla tumanów zza oceanu. Może przynajmniej niektórzy po nim choć trochę zmądrzeją.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wg mnie nie masz racji. Polska jest narodem słowiańskim,jak zdecydowana większość narodów Europy Wschodniej. Mamy język słowiański,kulture słowiańską,zaskakująco podobną do reszty narodów słowiańskich,przede wszystkim Ukrainy,ale także do Słowacji,Białorusi,Czech i nawet Rosji.Wspólne korzenie,wspólna historia,a jednak z krajami Europy Zachodniej nie mamy tyle wspólnego.Musisz także przyznać że nasz kraj wygląda zupełnie inaczej niż np Niemcy, i ludzie sie inaczej zachowują,jesteśmy wg mnie także różni mentalnie. Pozdrawiam ; )

    OdpowiedzUsuń
  3. Beznadzieja , podajesz jakiś argumenty historyczne wraz z mapką a na niej dzisiejszy układ granic... @ Marek Gawlik , jak można zmądrzeć na jakimkolwiek blogu?

    OdpowiedzUsuń
  4. a ja zapraszam na mojego bloga :P
    https://tanks123.wordpress.com

    OdpowiedzUsuń
  5. Bynajmniej jesteśmy pod względem religijnym członkiem obrządku zachodniego, jesteśmy też częścią UE i to na ważnym poziomie, bo od kilkunastu już lat. Jednocześnie jesteśmy krajem słowiańskim. Mówimy tutaj o wrodzonym pochodzeniu. Tutaj zaś mówimy zaś kontaktach politycznych i obrządku religijnym.

    OdpowiedzUsuń